Ako to vidíme

Dobre, nejaká súhra okolností Vás priviedla k tomu, že chcete jesť kvalitné jedlo. Manžel si potrpí, dieťaťu nechcete dávať zeleninu plnú pesticídov a herbicídov či mäso plné antibiotík a hormónov, Váš postoj k prírode, Váš postoj k správaniu sa k zvieratám, choroba... Čokoľvek nás na túto cestu priviedlo, všetci sa ale pýtame rovnakú otázku. Čo to vlastne to "kvalitné jedlo" je?

Máte približnú predstavu. Určite musí dobre chutiť - veď ako môžem nazvať niečo, čo nemá chuť, kvalitným jedlom? Potom si spomeniete na slovné spojenia ako "jedlo od babičky", "jedlo ako kedysi" či "poctivé jedlo", ktoré naznačuje, že ho vyrobil niekto, kto nerobí kompromisy v kvalite kvôli rýchlosti a zisku (možno si predstavíte potraviny s obsahom plným Éčiek). Tam sa pre väčšinu z nás predstavy o kvalitnom jedle končia.

Ak však patríte medzi tých, ktorým toto nestačí a ktorí nechcú iba slepo veriť spoločnostiam, čo o svojich potravinách hovoria, že sú kvalitné, ste na správnej adrese. Kto sa nebojí pýtať otázky, dostane odpovede.

Uvedomujem si, čo moje rozhodnutia spôsobujú

My sme tí, ktorí rozhodujú, ako bude tento svet vyzerať. Nie sú to spoločnosti, ktoré svet pretvárajú na svoj obraz, ale my, ktorí im na to dávame peniaze. Ak si kúpim hovädzie mäso, ktoré je z farmy, kde je dobytok na sebe natlačený a kde zvieratá týrajú, hovorím im "Áno, toto je to, čo chcem. Tu sú moje peniaze, robte to, prosím, ďalej". Ani neznalosť ma neospravedlní - veď mám možnosť získať informácie a vybrať si niečo iné.

Chceme žiť vedome. Chceme vedieť, aký dopad majú rozhodnutia, ktoré robíme. Kto potraviny pestuje? Ako ich pestuje? Používa pesticídy a hnojivá, ktoré škodia zvieratám, prírode a ľuďom? Pridáva do svojich výrobkov zbytočné prísady, aby ušetril alebo predĺžil výrobku trvanlivosť? Chová sa k svojim zvieratám slušne alebo bez úcty? Cestujú k nám potraviny stovky kilometrov? Sú balené do zbytočných obalov?

Tieto a mnoho ďalších premlčaných otázok sme sa začali pýtať pri každom jednom produkte v našom obchode a zrazu bolo jasné, že keď sa nikto nepýta otázky, ľudia si v tichu uľahčujú prácu a robia kompromisy, ktoré nie sú zrovna najlepšie pre ľudské telo, životné prostredie či zvieratá.

Čo plánujeme, kam smerujeme a za čím ideme?